Dantų protezavimas

Dantų protezavimas

 

Eglės Urbutienės estetinės odontologijos klinikoje protezuojama visų tipų dantų protezais:

  1. Mikroprotezavimas (įklotai, užklotai, laminatės).
  2. Metalo keramikos, bemetalės keramikos (IPS E-max, lauko špato), cirkinio oksido keramikos pavieniai vainikėliai ar tiltiniai protezai.
  3. Išimamos pilnos ir dalinės plokštelės, elastinės plokštelės,  lanko atraminiai protezai
  4. Protezavimas ant implantų.
  5. All- on- 4 metodika

Pirmiausiai kviečiame užsiregistruoti konsultacijai, kurios metu bus atsakyta į Jums rūpimus klausimus ir, įvertinus dantų būklę, pasiūlyti dantų atkūrimo būdai, aptariama gydymo eiga.

Šiuolaikinis dantų protezavimas, žengiant mokslui į priekį, labai nutolo nuo mūsų močiučių laikų protezavimo, kuomet pagrindinis protezas būdavo plokštelė arba štampuoti metaliniai tiltai bei vainikėliai.

Protezavimo žodžio nereikėtų bijoti, nes jis apima labai daug įvairių danties atstatymo būdų, pradedant mikroprotezavimu, kai išsaugoma daugiausiai danties audinio (veneringai arba kitaip laminatės, įklotai-užklotai), taip pat – tai vainikėliai, tiltai, protezai ant implantų ar išimami protezai. Protezavime naudojamos savo savybėmis nekintančios, nesidėvinčios medžiagos, atsparios lūžiams, lyginant su plombinėmis medžiagomis, kai jos vartojamos ne pagal indikacijas, pvz. plombuojant dideles ,,skyles“, rizikuojame danties sienelių, kauburų skilimais ar lūžiais, be to, didelės plombos greitai nusidėvi, ko pasekoje dantis tampa „per žemas“ ir nebeatlieka savo funkcijos, nebeefektyviai sukramtomas maistas.

Paprastai kalbant, dantų protezavimas yra pažeistų dantų atstatymas ir/ar formos, spalvos, struktūros koregavimas bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija. Todėl jei yra prarasta daug danties audinio, nulūžęs dantis, nėra danties ar kelių dantų, tuos defektus galima sėkmingai atstatyti vainikėliais, tiltais ar implantais.

Dantų protezavimas atliekamas tiek dėl kosmetinių, tiek dėl funkcionalumo priežasčių: suteikti estetinę išvaizdą, kramtymo komfortą, pašalinti dėl prarastų dantų atsiradusius kalbos sutrikimus.
Netekus dantų, dantų protezavimas dažnu atveju yra išgelbėjimas, kas užkirs kelią kramtymo efektyvumo sipnėjimui, sąkandžio sužemėjimui, dantų migracijai, išilgėjimui, ko pasekoje gali išsivystyti apatinio žandikaulio sąnario patologija.

 

Pagrindiniai dantų protezų tipai:

 

FIKSUOTI PROTEZAI – tvirtinami prie likusių savų dantų audinių, suteikia gerą estetinę išvaizdą, pagerina kramtymo efektyvumą. Į šią protezų grupę įeina ir restauracijos, fiksuojamos ant implantų.

 

Vainikėliai (dantų karūnėlės arba „dantų apvilkimas”) – gali būti pagaminti iš metalo keramikos, bemetalės keramikos(IPS E- max, lauko špato), cirkonio oksido keramikos.
Skaityti plačiau…
Tiltai („dantų tilteliai”) – gali būti gaminami iš metalo keramikos ar cirkonio oksido keramikos, trūkumas tas, kad reikia šlifuoti greta esančius dantis.
Skaityti plačiau…
Įklotai, užklotai, daliniai vainikėliai (vadinama mikroprotezavimu) – gaminama iš bemetalės IPS E-max keramikos. Rekomenduojame dantims po kanalų gydymo, nusidėvėjusiems dantims atsatyti.
Skaityti plačiau…
Laminatės (minimaliai invazyvi metodika, liaudiškai vadinama porcelianinėmis laminatėmis arba venyrais) –  gaminame iš bemetalės IPS E-max keramikos arba lauko špato keramikos. Pasitaiko klinikinių atvejų, kai lauko špato keramikos laminatėms visiškai nereikia šlifuoti savų danties audinių, pritaikomos vadinamos „non prep” restauracijos.
Skaityti plačiau…
Dantų protezavimas ant implantų – gaminami tokie patys vainikėliai, tiltai ar plokšteliniai fiksuoti  protezai, kokie yra tvirtinami ir ant nuosavų dantų. Priklausomai nuo klinikinės situacijos, galima rinktis protezui naudojamą atramą ant implanto, kas visada aptariama su pacientu. Protezai ant implantų gali būti ne tik cementuojami, bet ir prisukami, kad, esant reikalui, pvz. nuskilus po ilgo laiko apdailinei keramikai ar kitokiems pataisų poreikiams, gydytojas galėtų protezą nusukti ir atiduoti į dantų technikų laboratoriją pataisyti,ko neįmanoma padaryti su cementuojamu protezu.

 

IŠIMAMI PROTEZAI – skirti pacientams, kurie neteko kelių ar visų dantų viršutiniame ar apatiniame žandikaulyje.

 

Išimami daliniai protezai (plokštelės ar lanko atraminiai protezai) – skirti pacientams, kurie neteko kelių dantų kažkuriame dantų lanke (viršutiniame ar apatiniame). Dažniausiai yra gaminami, kai žmogus yra praradęs krūminius dantis ir dėl įvairių priežasčių negalimas dantų protezavimas implantais.
Skaityti plačiau…
Išimami pilni protezai – gaminami pacientams , netekusiems visų dantų viršutiniame ar apatiniame žandikaulyje. Išimamieji protezai gali būti fiksuojami ant implantų, kas pagerina jų laikymąsi.

Kaip pasirinkti geriausiai tinkančią protezavimo metodiką?

Įvertinęs likusius savų dantų audinius, paciento sąkandį, griežimo dantimis intensyvumą, nudilimo žymenis, vad.fasetėmis, buvusių restauracijų laikomumą ir t.t., atsižvelgdamas į pacieto pageidavimus, gydytojas odontologas pasiūlo galimus protezavimo variantus. Šiuolaikinių technologijų dėka galima pagaminti protezus, atitinkančius aukščiausius estetinius ir funkcinius reikalavimus.

MEDŽIAGOS DANTŲ PROTEZŲ GAMYBOJE

 

Metalo keramika:

Tai viena iš ilgiausiai gyvavusių medžiagų odontologijoje, „patikrinta laiko”, bet dėl tvirtesnių ir estetiškesnių medžiagų sukūrimo jau po truputį išstumiama iš rinkos. Šiai dienai metalo keramika duoda pakankamą estetiką krūminių dantų zonoje, bet vis rečiau naudojama priekiniams dantims protezuoti. Metalo karkasui (vidiniam vainikėlio ar tilto paviršiui) dažniausiai naudojamas netaurusis chromkobalto lydinys, kuris padengiamas sluoksniuota keramika (balta estetiška  apdaila).

Naudojama: pavieniams vainikėliams (dantų karūnėlėms), dantų tilteliams, protezams ant implantų.

Pliusai:

  • Žemesnė kaina. Tai pagrindinis kriterijus, kuris dominuoja pasirenkant šią medžiagą.
  • Tikslumas. Liejant metalą galima pasiekti ypač gerą tikslumą, priklausomai nuo dantų technologo sugebėjimų.
  • Tvirtumas. Patikimos ir tvirtos tarpinės tiltų dalys (galima naudoti didelėms sujungtoms konstrukcijoms, „pasagoms”- t.y. didelės apimties tiltams per visą apatinio ar viršutinio žandikaulio dantų lanką).
  • Patikimumas. Daug metų esanti rinkoje („laiko patikrinta“).
  • Užblokuoja tamsias dantų kultis – esant negyvam ir labai tamsiam danties pagrindui, tamsų danties atspalvį maskuoja tik dvi medžiagos – metalo keramika ir cirkonis (dėl savo matiškumo, t.y.neperšviečiamumo).

Minusai:

  • Estetika. Ji stipriai nusileidžia bemetalei ar cirkonio keramikai. Neturi skaidrumo ir prašviečiamumo kaip natūralus danties audinys – tai matiška medžiaga. Turi „pilkavimo efektą” prie kaklelio, priklausomai nuo individualaus dantenų storio ir šaknies spalvos. Tokiais atvejais  storos dantenos ir neaukšta šypsenos linija (kai net ir labai  plačiai šypsantis viršutinė lūpa tiek nepakyla aukštyn, kad atsidengtų dantenos, o matosi tik baltoji danties dalis) maskuoja tiek medžiagos, šiuo atveju metalo keramikos estetinius minusus, tiek šaknų tamsumo problemas. Taigi tokioj situacijoj  dalis žmonių savo neprofesionalo akimis metalo keramiką toleruoja ir apibūdina kaip pakankamai estetišką medžiagą (nepamirškime ir dantų technologų sugebėjimų).
  • Tvirtumas nusileidžia pilno kontūro monolitiniam cirkoniui ir sąlyginai IPS e.max keramikai, nes galimi apdailos skilinėjimai, ypač senuose darbuose stebima keramikos atskilimų nuo metalinio karkaso. Taigi apdailinė keramika nėra labai tvirta, bet daugeliu atvejų pakankama. Gydytojo kompetencijoje yra paciento apkrovų burnoje įvertinimas. Odontologas įvertina paciento sąkandį, griežimo dantimis intensyvumą, nudilimo žymenis, vad.fasetėmis, buvusių restauracijų laikomumą ir jums pateikia optimaliausią gydymo variantą, duoda pasirinkti, paaiškinęs pliusus ir minusus.
  • Danties šlifavimo dizainasMetalo keramikai nuimama daugiau danties audinių nei bemetalei keramikai, nes medžiaga technologiškai reikalauja didesnių storių. Tai nėra minimali invazija kaip mikroprotezavimas, ką leidžia bemetalė keramika.

Bemetalė keramika:

Tai terminas, apimantis visas „be metalo” esančias keramikos rūšis:

Cirkonio oksido keramikaitin estetiška ir labai tvirta keramika, jos pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Karkasas yra natūralios danties spalvos , todėl uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai. Cirkonio oksido keramika yra tikras išsigelbėjimas alergiškiems metalui žmonėms,  jos labai geras biosuderinamumas su dantenų audiniais.

Cirkonio keramikos skaidrumas ir estetika žymiai lenkia metalo keramiką, tačiau nėra peršviečiamas ir gali blokuoti metalinius kaiščius (taip vadinamus „štiftus”),  labai tamsius dantis, pakeitusius spalvą dėl vartotų medikamentų (pvz., tetraciklininiai dantys), negyvus ar dėmėtus dantis.

Ypatingu tvirtumu pasižymi  monolitinis cirkonis, pasirenkamas esant  labai didelėms apkrovoms burnoje, kai kitų rūšių restauracijos nelaiko ir skyla. Tai aktualu protezuojant ant implantų, nes kramtant išvystomos didesnės nei nuosavų dantų apkrovos dėl implantų receptorių nebuvimo.

Dantų protezavimo nauda:

  • Didesnis kramtymo efektyvumas.
  • Pagerėjusi estetinė išvaizda – galima drąsiai šypsotis atvira šypsena, neatrodo „sukritusios“ lūpos, mažiau raukšlelių aplink jas. Dantų protezai savo spalva, skaidrumu, dydžiu, forma yra labai panašūs į natūralius dantis.
  • Geresnės fonetinės galimybės – lengviau kalbėti, aiškiai ištariant žodžius.
  • Geresnė gyvenimo kokybė, didesnė socialinė integracija, kadangi galima drąsiau ir daugiau bendrauti su žmonėmis.
Trackback)