Maistas gali tapti ir vaistu, ir nuodu. Netinkama mityba sukelia rūpesčiu: tai antsvoris, ligos, bloga savijauta, nuolatinis nuovargis. Tačiau kaip žinoti, koks maistas tinka būtent jums? Galbūt atsakymas slypi kraujyje?
Dietų įvairovė
Pastarąjį dešimtmetį itin išpopuliarėjo grožio industrija: moterys nori būti gražios, lieknos, patrauklios… Sveikata tampa lyg ir ne tokia svarbi. Tad tam, kad pasiektume išsvajotą tikslą – atsikratytume nereikalingų kilogramų, – stačia galva puolame į pačių pavojingiausių dietų liūną.
Dailioji lytis nieko nevalgo arba valgo itin niekinėmis porcijomis, laikosi ryžių, grikių, kefyro, daržovių, kopūstų sriubos ar kitų dietų, riboja kalorijų kiekį. Yra ir įmantresnių pavadinimų ar taisyklių dietų, pavyzdžiui, Kremliaus dieta. Apie šią stebuklingą dietą, tiksliau -jos rezultatus, Rusijoje ilgai sklandė gandai, kol galų gale vienas žurnalistas sužinojo, būtent kokios dietos laikėsi 15 kg per pusę metų atsikratęs Maskvos meras Jurijus Lužkovas ir kiti žinomi Kremliaus žmonės.
Šios dietos esmė: angliavandeniams – ne. Mėsa ir kiti baltymai vartojami neribotai. Laikantis šios dietos per trumpą laiką netenkama svorio, tačiau ilgą laiką valgant neįvairų maistą gresia ne tik gyvenimo džiaugsmo praradimas, bet ir naudingų maisto medžiagų trūkumas.
Yra ir visiška Kremliaus dietos priešingybė – Holivudo dieta. Šioje dietoje nėra baltymų, vyrauja angliavandeniai. Draudžiama valgyti mėsą, sūrį, pieno produktus, kiaušinius, žuvis. Iš angliavandenių siūlomi grūdai, rupi duona, bulvės ir kitos daržovės (išskyrus ankštines), vaisiai. Laikantis šios dietos per savaitę galima numesti iki 5 kg svorio. Tačiau šiuo atveju galima pristigti baltymų, kurie labai svarbūs raumenims ir yra geležies bei kalcio šaltinis. Beje, laikantis Holivudo dietos negaunama organizmui reikalingų riebalų, dėl ko gali sutrikti medžiagų apykaita.
Jeigu riboti maisto kiekį jums pernelyg sudėtinga, galbūt verta atsisakyti, sakykime, vakarienės? Pusryčiams galite valgyti viską, ko tik norisi. Gausiai valgykite ir per pietus. Neatsisakykite saldėsių, miltinių patiekalų, riebesnio maisto. Vienintelė taisyklė – negalima valgyti po 17 vai. – galima gerti tik skysčių. Ši dieta beveik nekeičia mitybos įpročių, tad nesitikėkite ir ypatingų rezultatų – svoris ims mažėti tik ilgai laikantis naujojo maitinimosi režimo, be to, tai nebus taip akivaizdu, kaip laikantis kitų dietų. Tačiau ši dieta turi pranašumų -ji visiškai nekenkia sveikatai, jei nekelia diskomforto jos besilaikančiajam.
Pagal kraują
Mes visų šių dietų nebandėme, tad pasakyti, kiek jos veiksmingos, negalime. Tačiau labai susidomėjome ir „savo kailiu” ištyrėme dietas pagal kraują.
Šiuo metu vyrauja dvi dietų pagal kraują rūšys: dieta pagal kraujo grupę ir dieta, pagrįsta konkretaus žmogaus kraujo reakcijomis į maisto produktus bei maisto priedus, t. y. maisto netoleravimo metodas.
Dietos pagal kraujo grupę išradėjas, amerikiečių mokslininkas Piteris d’Adamas teigia, kad žmogus turi maitintis pagal savo kraujo grupę. Pasak jo, kraujo grupės atsirado evoliucijos metu, keičiantis žmogaus mitybos įpročiams. Tad kiekviena kraujo grupė turi tik jai tinkantį mitybos tipą.
Ši teorija paremta idėja, kad maisto produktuose, dažniausiai augaliniuose, esantys lėktinai (baltymai), patekę į organizmą, gali sulipdyti daug eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių). Taip ilgainiui organizmas „užsikemša”, žmogus pradeda tukti, tampa ne toks atsparus ligoms. Kad taip neatsitiktų, reikia žinoti, ar konkretaus žmogaus kraujas atsparus šiems baltymams, ir pagal tai rinktis maistą.
P. d’Adamo teigimu, kai kurie maisto produktai skirtingai veikia skirtingas kraujo grupes. Kas vienam žmogui yra vaistai, kitam gali būti nuodai ar tiesiog neutralus maisto produktas. Pasak amerikiečių mokslininko, maisto produktai skirstomi taip: rekomenduojami (gerina sveikatą), nepatartini vartoti (prastina sveikatą, kartais gali veikti kaip nuodai) ir neutralūs (tai toleruojami maisto produktai, reikalingi subalansuotai mitybai).
Populiarėjantis maisto netoleravimo testas „ImuPro300″ pagrįstas kiek kitokia metodika: pagal žmogaus kraujo tyrimą parenkama individuali mitybos programa. Šis testas parodo, kaip žmogaus organizmas toleruoja 273 maisto produktus ir maisto priedus (konservantus, dažiklius, skonio modifikato-rius, tirštiklius ir kt.). Žinodamas rezultatus – tam tikrų maisto produktų netoleravimo laipsnį – žmogus vartoja alternatyvius, jam tinkamus maisto produktus ir drauge lieknėja bei atsikrato jį kamuojančių ligų: alergijų, virškinimo problemų, sąnarių skausmų, egzemos, diabeto, žvynelinės, viduriavimo, lėtinio nuovargio, pykinimo, galvos skausmų ar kitų negalavimų.
Testą „ImuPro300″ sukūrė Vokietijos korporacija „R-Biop-harm”, naudodama naujausią diagnostinę technologiją, leidžiančią labai tiksliai išmatuoti IgG specifinių antikūnų maisto produktams ir maisto priedams kiekį žmogaus kraujo serume. Kraujo mėginys tiriamas laboratorijoje Lietuvoje, gauti duomenys siunčiami į Vokietiją, o jau iš ten atkeliauja atsakymas, ką galima valgyti ir ko – ne. „Mūsų testas naudojamas 32 pasaulio šalyse, jį atliko apie 60 000 žmonių, – teigia kraujo tyrimus Vokietijoje atliekančios įmonės „R-Med Ltd” generalinis direktorius Ralfas Džordževičius. – Mes esame tikri, kad šis testas padeda žmonėms ne tik sulieknėti, bet ir tapti sveikesniems. Mes nuolat atliekame klinikinius tyrimus ir nuolat įsitikiname jo veiksmingumu.”
Naujausiais tyrimais įrodyta, kad laikantis pagal šį testą sukurtos maitinimosi programos galima atsikratyti net migrenos.