Dauguma dantų protezų yra gaminami ne burnos ertmėje, o ant modeliuose atkurtų kietųjų ir minkštųjų audinių. Būsimojo protezo tikslumas ir funkcinis efektyvumas priklauso, kaip modelis atkartoja natūralius burnos audinius. Todėl kiekvienas stomatologas supranta, kad gaminant protezą labai svarbus momentas – atspaudinės medžiagos pasirinkimas ir atspaudo nuėmimas. Geros kokybės dantų atspaudas leidžia dantų technikui pagaminti tikslų protezą net ir esant kai kuriems gydytojo darbo trūkumams. Jei atspaudas bus nekokybiškas, tai tikslaus protezo bus neįmanoma pagaminti net ir tuomet, jei visas gydytojo stomatologo darbas iki atspaudo nuėmimo buvo atliktas nepriekaištingai.
Atspaudu vadinamas negatyvus burnos kietųjų ir minkštųjų audinių, esančių protezinėje ložėje, atvaizdas. Protezinė ložė – organai ir audiniai, glaudžiai kontaktuojantys su protezu.
Atspaudas – tai duomenys dantų technikui, pagal kuriuos bus gaminamas protezas, ir nuo atspaudo tikslumo priklausys galutinis protezo tikslumas. Atspaudo tikslumas priklauso nuo atspaudinės medžiagos savybių: konsistencijos, hidrofiliškumo, tikslumo bei panaudojimo metodikos: atspaudinio šaukšto parinkimo, pritaikymo, atspaudo nuėmimo technikos, protezinės ložės paruošimo. Taip pat svarbu modelio gamyba (kartais atspaudą reikia specialiai paruošti prieš atpilant), kokia bus parinkta gipso rūšis, kaip ji bus paruošta. Atspaudinės medžiagos parinkimas priklauso nuo to, kokiam tikslui bus gaminamas modelis. Modeliai gali būti darbiniai, pagalbiniai, diagnostiniai, kontroliniai (ypač ortodontijoje). Darbiniams modeliams reikia didžiausio tikslumo. Taip pat svarbu, kiek modelių iš vieno atspaudo reikia pagaminti (pvz., iš alginatinio atspaudo galima atpilti vieną gipsinį modelį).