1. Aštrus skausmas. Dažniausiai būna peršalus. Reikia įdėti į ausį vatos, suvilgytos šiltu aliejumi, arba įlašinti du tris lašus tokio tirpalo: viena dalis grynos karbolio rūgšties ir dešimt dalių glicerino, po to įdėti vatos. Jeigu viso to po ranka nėra, taip pat padeda, nors ir silpniau, ant vatos gumulėlio užlašinti šilti mėtų arba pelynų lašai.
Kamparo aliejaus galima įlašinti tik tada, jeigu ligonis neišeis į šaltą orą, nes kitaip ausį gali imti dar labiau skaudėti.
2. Kraujavimas iš ausies. Gali pradėti kraujuoti nuo stipraus smūgio. Reikia tuojau įkišti į ausį vatos tamponą, suvilgytą boro rūgšties tirpalu (vienas arbatinis šaukštelis vandens stiklinei), aprišti ausį, atsigulti ir prie galvos skaudančios pusės pridėti pūslę su ledu. Būtinai pakviesti gydytoją.
3. Siera ausyse. Jeigu dėl kokios nors priežasties ausyse susikaupia sieros daugiau, negu reikia, susidaro kamštis, ausyse ima spengti, žmogus blogiau girdi ir pan. Reikia įlašinti į ausį kokio nors aliejaus ir truputį pagulėti, kad aliejus giliau nutekėtų j ausį, o po kokių trijų valandų išplauti ausį šiltu ramunėlių arba druskos tirpalu. Švirkšti tirpalą reikia ilgai, apie 10-20 minučių, kol kamštis išeis, kartais dalimis.
4. Pūlinys ausyje. Beveik visada būna dėl peršalimo. Prasideda staigiu, aštriu skausmu, plintančiu į visą galvos pusę, dantis, sustiprėjančiu naktį. Po 8-12 dienų susidaręs pūlinys pratrūksta, pūliai išteka, ir ligonis ima sveikti.
Iškilus ausyje pūliniui reikia kreiptis į gydytoją, nes tai labai rimta liga ir pačiam gydytis rizikinga. Reikia tik įsidėmėti, kad įtariant pūlinį švirkšti į ausį vandens negalima. Be to, ligonis turi miegoti ant tos pusės, kur pūlinys, kad pūliai nepatektų į ausies gilumą.
Pasveikus dar kurj laiką reikia tepti ausį boro vazelinu ir negerti alkoholinių gėrimų.
Liaudies medicinos priemonė esant pūliniui ausyje. Į ausį reikia lašinti kepto .svogūno sunkos su linų aliejumi. Daroma taip: žaliame svogūne reikia išpjauti nedidelę duobutę ir įpilti į ją truputį linų aliejaus. Paskui svogūną iškepti ir sunką išspausti į ausį. Ta priemonė gera ir esant kurtumui dėl nežinomos priežasties.
5. Silpna klausa arba visiškas kurtumas. Priežastys: peršalimas, nervinis sukrėtimas, difterija, skarlatina, senatvė, ausies pažeidimas ir kt. Geriausia kreiptis į gydytoją. Kurtiesiems padeda specialūs klausos aparatai.
6. Svetimkūniai ausyje.